Potřeby pro lonžování koně
Lonžujete svého koně? Využíváte lonžování k vypuštění přebytečné energie nebo zařazujete lonžování do tréninku pravidelně a pomocí lonžovacích pomůcek se snažíte zlepšit koordinaci a horní linii koně? Ať už je váš záměr jakýkoliv, vyberte si správné vybavení.
Nejprodávanější
Lonžování je jedním ze způsobů výcviku koně, kdy je kůň veden na kruhu pomocí dlouhé otěže - lonže. Slovo „lonž“ pochází z francouzského slova longier, což znamená „prodloužit“. Při lonžování se kůň pohybuje po kruhu kolem uprostřed stojícího cvičitele. Poloměr kruhu určuje délka lonže a bývá 7 -10 m. Zvláště na začátku výcviku, kdy kůň techniku nezná, se lonžování provádí v ohraničeném prostoru, tzv. kruhovce. Pokud kruhovka k dispozici není, lze k ohraničení prostoru, kde se má kůň pohybovat, použít například roh jízdárny.
Lonžováním se výcvik koně zpravidla začíná. Při lonžování si kůň zvyká na hlasové povely trenéra, který kromě hlasu používá další lonžovací pomůcky jako jsou lonžovací bič, lonžovací ohlávka (obnosek), lonžovací podbřišník v pokročilejším stádiu výcviku pak různé druhy pomocných otěží jako například chambon či gogue.
Proč koně lonžovat?
Práce s koněm v lonži vyžaduje jeho rovnováhu a koordinaci a často se používá k posílení horní linie zad koně a zadních končetin koně. Kromě posílení a protažení svalů se lonžování také často používá k "vypuštění" nahromaděné energie před samotným ježděním. Kůň se při lonžování uklidní a uvolní a na práci pod sedlem se pak může více soustředit.
Kůň se dá lonžovat v každém chodu (krok, klus, cval). Pomocí častých přechodů mezi těmito chody se kůň učí poslušnosti a zvyšuje svoji rovnováhu. Pomocí lonžování a právě zmíněných přechodů se dají koně velmi uklidnit, aby přijímali pomůcky trenéra či jezdce s důvěrou a během dalšího výcviku se vyhnuli nedorozuměním, které může vést například ke vzpínání či vyhazování koně.
Jak dlouho a často koně lonžovat?
Lonžování se do tréninku zařazuje obvykle 1 -2 týdně. Obecně platí, že kůň by se neměl lonžovat déle než 30 minut. Některým koním stačí 5 minut jiní potřebují 30 minut. Přílišné lonžování, zvláště na malém poloměru, může u koní způsobit bolestivé namáhání kloubů, nebo se začnou nudit a ignorovat vaše povely.
Jak by měl vypadat 20 minutový trénink na lonži?
Dle FEI by struktura lonžování měla vypadat následovně.
- 0-5 minut - zahřátí koně v kroku bez použití jakýkoliv vyvazovacích pomůcek. Kůň by měl kráčet aktivně, ale nespěchat a měl by co nejvíce zapojovat záď.
- 5-10 minut - podle toho, co koni více vyhovuje, můžete přejít do klusu či cvalu. Někteří koně potřebují klid a tak je lépe je nechat klusat do té doby, než se pohybují zcela pravidelně a uvolněně, jiným koním pro rychlejší uvolnění pomůže zařadit cval před klusem. Každopádně kůň by se měl pohybovta na delší a nižším rámci.
- 10 - 15 minut - tento čas je třeba využít k pokročilejší práci s koněm. V případě použití pomocných vyvazovacích otěží, lze tyto trochu zkrátit. V žádném případě by se neměly pomůcky používat k fixaci hlavy koně dolů. Místo toho je třeba se zaměřit na povzbuzení koně, aby zapojil hřbet a pracoval přes horní linii.
Cviky, které jsou užitečné jsou: zmenšovat a zvětšovat kruh pro lepší ohnutí a rovnováhu, střídat chody koně pro aktivní zapojení zadních nohou, zařadit přechody v mezi pracovním a prodlouženým chodem. Pro zpestření práce lze přidat na kruh kavalety, které pomohou rozvíjet kadenci v krocích a také zlepšit svalový tonus, kondici a hbitost. - 15 - 20 minut - po ukončení práce, je třeba sejmout pomocné vyvazovací pomůcky a nechat koně protáhnout na dlouhém rámci. Je třeba počkat, až se kůň uklidní a jeho tepová i dechová frekvence se normalizuje. Pokud je to jen trochu možné, je doporučeno tuto poslední část realizovat na ruce místo na lonži, tedy na větším prostoru.