Péče o kopyta, mazání, oleje a přípravky proti hnilobě kopyt
Použití olejů a mazání na kopyta nejen že dělá celkový vzhled koně hezčím, ale také podporuje kvalitu kopyt koně. Kromě vyživujících přírodních olejů, které kopyto hydratují, mohou obsahovat i složky s antibakteriálním a protiplísňovým účinkem. Pro tyto přípravky sáhneme v případě, kdy u koně řešíme prevenci či již léčíme hnilobu kopyt. Vnější ošetření kopyt je doporučováno 2 – 3 týdně.
Nejprodávanější
O koňská kopyta se staráme denně, protože, když mají problém kopyta, má problém celý kůň. Kvalitu kopyt ovlivňuje především strava koně, neméně důležitou roli hrají také další faktory, jako pravidelná úprava kopyt, povrchy, po kterých se kůň pohybuje, klima, kvalita pastvy celkový management a péče o koně.
Pokud se kůň potýká s problémy, jako je nekvalitní rohovina, pomalý růst, zvýšený výskyt prasklin, drolení či štěpení kopyt, lze je často přičíst právě nutričním nedostatkům. V právě takové chvíli se začínáme rozhlížet a vybírat vhodný vitamínový doplněk, který pomůže.
Většina krmných doplňků určených pro péči a podporu kopyt obsahuje biotin, zinek, lysin, methionin a mastné kyseliny.
Pozitivní vliv na kopyta vašeho koně mají také topické aplikace, jako jsou oleje, masti či kondicionéry na kopyta. Některé, kromě vyživujících přírodních olejů zajišťujících hydrataci kopyta, obsahují také antibakteriální a protiplísňové složky. Vnější ošetření kopyt je doporučováno 2 – 3 týdně.
Hniloba kopyt u koní
Hniloba kopytního střelu je onemocnění, které postihuje rohovou část kopyta, nejčastěji kopytní střelku. Hniloba je způsobena bakteriemi, které proniknou do rohové části kopyta prostřednictvím trhlin nebo poranění v případě, že kopytní rohovina není zcela v pořádku. K takovému stavu může dojít například vlivem dlouhodobého stání ve vlhku a mokru, ať už v bahnitém výběhu nebo v nedobře kydaném boxu. Kopyto je pak měkčí a stává se dobrou živnou půdou pro nechtěné bakterie. Dalším rizikovým faktorem pro vznik hniloby je tvar střelu. U kopyt s těsnými patkami, úzkým střelem a hlubokými rýhami se hnilobě daří lépe než u kopyt s širokou plochou střelkou. Při pohybu kopyt se širokým střelem se ještě více rozšiřují kopytní rýhy, střelka došlapuje až na zem, a tak se obrušuje se přebytečná rohovina a v kopytě se nedrží nečistoty. Kopyto z úzkým střelem tuto schopnost ztrácí.
Jak hnilobu kopyt poznat a jak se jí zbavit? Někdy je kopyto vlivem prostředí pouze měkké, ale není napadeno infekcí. Pokud je kopyto bakteriemi napadeno, uvidíme a hlavně ucítíme při čištění kopyt mazlavou černou nehezky zapáchající tekutinu a to hlavně, pokud zajedeme háčkem, hlouběji v kopytních rýhách. To může být pro koně i bolestivé.
Kopyto, u kterého máme podezření na napadení hnilobou je třeba nejprve opravdu důkladně vyčistit, aby bylo na vše dobře vidět. V rámci očištění je potřeba také odstranit odumřelou, visící rohovinu, která je jen živnou půdou pro bakterie. Střelové rýhy se dobře čistí pomocí kartáčků a gázi, kterou rýhou protahujeme do té doby, než je rýha čistá. Na vyčištěné kopyto aplikujeme některý z dezinfekčních prostředků, které bakterie způsobující hnilobu, zahubí. Použít lze Povidon Jodid (betadina), ale i roztok hypermanganu. K dispozici jsou již také přípravky vyvinuté přímo na pomoc s hnilobou střelu například Frog od značky Hooflex nebo přípravek s mědí od značky Stiefel. Hniloba může být někdy úporná a tak je nutné se důkladnému čištění a péči o kopyta věnovat několik dní i týdnů než hniloba zmizí. Kromě toho je ale potřeba zvážit a upravit celý management koně, tj. zajistit dobře vyčištění box, pravidelný pohyb a pokud možno omezit dlouhodobé stání v blátivém mokrém výběhu. Navíc je dobré věc řešit v rámci pravidelných návštěv s podkovářem.