Přípravky k péči o šlachy, vazy, klouby koně
Pohybový aparát koně se dá, kromě užívání vhodných krmných doplňků, podpořit také lokální aplikací mastí a gelů přímo na požadovaném místě. Masti a gely určené k péči a k posílení šlachy koně a vazivové tkáně koně využíváme hlavně pro podporu hojení při zranění, ke zklidnění a ochlazení po namáhavém tréninku či závodech nebo naopak na prohřátí šlach a vazů před zatížením. Gely podporující hojení často obsahují přírodní látky jako je arnika, aloe vera či rozmarýn. Přípravky určené ke zchlazení nebo zmírnění otoku bývají kombinací eukalyptu a mentolu.
⇒ Více o funkci šlach a jejich možném zranění si můžete přečíst zde.
Nejprodávanější
Podpora hojení zhmožděnin a drobných poranění kůže. Pro koně po tréninku či jiné zátěži. Obinadlo je napuštěno směsí extraktů a silic bylin (arnika, kostival, jedle, eukalyptus, máta, tymián,...),...
Zchlazení a regenerace namožených končetin po náročném tréninku či závodech. Může být použito místo ledování. Pružné obinadlo je napuštěno směsí bylinných extraktů a silic. Délka obinadla v balení...
Gel s obsahem kaštanu má typicky osvěžující a chladivý účinek, je často používán k ochlazení a uklidnění pokožky, zejména při otocích, modřinách, pohmožděninách nebo zánětech svalů a kloubů.
Chladivá pasta pro koně ve formě obkladu, vhodná k použití na namožené šlachy a klouby. Efekt podobný ledování či chlazení vodou. Působí 24 hodin.
Šlachy spojují svaly s kostmi. Mají pevnou a elastickou strukturu. Hlavní funkcí šlach je přenášet sílu ze svalů na kosti, umožňující tak pohyb končetin. Jsou tvořeny kolagenními vlákny, která tvoří pevnou síť poskytující šlachám odolnost a schopnost přenášet tahové síly mezi svaly a kostmi.
U sportovních koní je zvýšené riziko ortopedických poranění, a poranění šlach nejsou výjimkou. Tato zranění mohou způsobit ukončení sportovní kariéry koně, a navíc existuje vysoká pravděpodobnost poranění opakovaného.
Zranění šlach nejčastěji nastává při zátěži, zejména při náročném tréninku, jako je rychlá nebo skoková práce na nerovném povrchu. Tato aktivita může způsobit natržení vláken šlach, a to od malých poškození s minimálním množstvím postižených vláken po vážná poranění s úplným přetržením šlachy. Často se vytvářejí lokalizované oblasti s poškozenými vlákny uvnitř šlachy.
Klasické příznaky poranění šlach u koní zahrnují celkové známky zánětu, jako je zvýšená teplota, bolest a otok. Je však důležité si uvědomit, že zjevný otok nebo teplo nemusí být vždy zřejmé, a to zejména v závislosti na umístění zranění. Dalším běžným příznakem může být kulhání, přičemž jeho intenzita závisí na rozsahu a umístění poškození. Někdy může být kulhání téměř nepostřehnutelné, jindy může být kůň velmi bolestivý a chodit téměř na třech nohách. V každém případě, pokud máte podezření na poranění šlachy, je důležité okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře.
Léčba poranění šlach u koní představuje výzvu, protože žádná z dostupných možností nezaručuje plnou obnovu původní zdravé šlachy. Při hojení dochází k nepravidelnému uspořádání a vytvoření jizvy, což vede ke vzniku méně elastických míst. Zhojená šlacha je obvykle slabší a náchylnější k opětovnému poranění než šlacha v původním zdravém stavu. V prvních 10 až 14 dnech po úrazu je léčba zaměřena na snížení počátečního zánětu, otoku a bolesti a prevenci dalšího poranění. Kůň by měl zůstat v boxu, a postižené místo by mělo být chlazeno, buď studenou vodou z hadice, ledem nebo například kaolinovým obkladem.
Kontrolovaný pohyb je klíčový pro vytvoření kvalitní nové šlachových vláken během procesu hojení. Vede ke zvýšení pevnosti a pružnosti opravené šlachy. Návrat k normálnímu zatěžování končetiny může trvat od 8 do 12 měsíců, přičemž intenzita zátěže by měla být postupně zvyšována v závislosti na rozsahu a pokroku hojení poškozené šlachy.