https://www.petandyou.eu/zimni-deky-pro-kone/Zimní období je pro sportovní koně obdobím, které může přinést řadu výzev v podobě limitovaných možností s koňmi pracovat venku, ale i příležitostí k odpočinku po předchozí sezóně či příležitostí zaměřit se na více detailů nebo osvojení nových tréninkových prvků.
Psychologicky může zima ovlivnit koně stejně jako lidi. Kratší dny a menší množství slunečního světla mohou mít vliv na náladu koní, podobně jako na naši. Někteří koně mohou být více letargičtí, zatímco jiní mohou být naopak neklidní z důvodu nedostatku pohybu a stimulace. V takových chvílích je důležité pochopit specifické potřeby každého zvířete a přizpůsobit svůj přístup s ohledem na individuální charakter a temperament koně.
V tomto příspěvku se zaměříme na konkrétní a praktické kroky, jak zimu se svým koněm zvládnout. Dotkneme se témat, jako je význam kvalitní výživy v zimním období, správné péče o srst a kopyta, a také jak efektivně řídit tréninkový plán tak, aby koně neztráceli na kondici. Rovněž prozkoumáme způsoby, jak udržet psychickou pohodu koní i přes trénink probíhající převážně v hale.
Zimní měsíce nemusí být obdobím stagnace. Mohou být naopak obdobím důkladné přípravy a plánování, které položí základy pro úspěšný rok před námi.
Tipy na zimní tréninková cvičení
Využít lze například následující tři zhruba 20 minut trvající tréninky. Nezapomeňte předem koně řádně zahřát a každé cvičení provést na obě ruce.
Cvičení první: Přechody na přímé linii
Toto cvičení je skvělý způsob, jak zkontrolovat a zlepšit reakce koně na vaše pomůcky. Cílem je, aby byl kůň v přechodech rovný, vyvážený mezi rukou, holení a sedem, a rychle reagoval na vaše povely. Cvičení lze provádět ve všech třech chodech včetně zastavení. Přechody cvičíme mezi jednotlivými chody a také v rámci jednoho chodu, (např. pracovní klus na střední klus).
-
Začněte s přechody z kroku do zastavení podél dlouhé stěny jízdárny.
-
Jakmile máte zvládnuto, zkuste přechody z kroku do klusu a z klusu do cvalu.
-
Tyto přechody můžete provádět podél dlouhé stěny, na střední linii nebo napříč jízdárnou. Přechody mimo stěny jsou samozřejmě náročnější, protože kůň musí zůstat rovný a vy se musíte soustředit na to, aby do přechodu i z něj vstupoval rovně.
-
Pro zvýšení náročnosti můžete zařadit přechody ob jeden chod, například ze zastavení do klusu nebo z kroku do cvalu a opačně.
Tato cvičení podporují rovnováhu, přesnost a koordinaci, a jsou ideální pro zlepšení spolupráce mezi jezdcem a koněm.
Cvičení druhé: Kruhy 20m ve cvalu
Cval na 20 m kruhu pomůže vašemu koni zlepšit rovnováhu, aktivitu zá di a reakci na vaše pomůcky. Je důležité, aby kruhy měly správný tvar a přechody byly plynulé. Změny směru kruhu pomáhají rozvíjet poslušnost a ohnutí koně. Méně zkušení jezdci nebo koně mohou začít s jízdou na 20m kruzích v klusu a 10m kruzích v kroku.
-
Začněte cvalem na 20m kruhu mezi body B a E. Kůň by měl udržovat dobrý rytmus a nesmí se přehnaně ohýbat nebo z kruhu vybočovat.
-
Jakmile máte ustálený kruh ve cvalu, přidejte přechod do klusu při přechodu přes střední linii a hned poté udělejte 10m kruh na opačnou stranu. Při změnách směru se soustřeďte na plynulé přestavení a správné ohnutí.
-
Po dokončení 10m kruhu pokračujte na 20m kruhu ve cvalu.
-
Pro zvýšení obtížnosti zkuste přidat druhý 10m kruh na druhé straně 20m kruhu.
Toto cvičení rozvíjí plynulost pohybu a pružnost a přináší lepší koordinaci mezi jezdcem a koněm.
Cvičení třetí: Kavalety do čtverce
Začlenění kavalet do tréninkové lekce přidá nejen zábavný prvek a poskytne koni nový podnět, na který se může soustředit, ale pomáhá také zdokonalovat jezdecké dovednosti a přesnost a podporuje pružnost, rytmus a rovnováhu koně.
-
Položte čtyři kavalety do tvaru čtverce širokého 7 m.
-
Jezděte po obvodu jízdárny v klusu, dokud nedocílíte stabilního rytmu. Poté přejeďte přes diagonálu a projděte středem „A“ kavalet, přičemž dbejte na to, aby kůň zůstal rovný, vyvážený a s konzistentním tempem.
-
Otočte se na půlkruhu a přejděte zpět přes diagonálu, tentokrát přes střed „B“ kavalet.
-
Pak znovu proveďte půlkruh a pokračujte přes diagonálu, abyste projeli „A“ kavalety v obrazci ležaté osmičky.
-
Pro zvýšení obtížnosti přejeďte přes kavalety v klusu, ale půlkruhy jezděte ve cvalu. Poté přejděte zpět do klusu pro přejezd přes kavalety.
Tento tréninkový prvek podporuje plynulost přechodů a přesné vedení koně v jízdárně.
Pozor na bezpečnost
Jízda na koni v zimních podmínkách vyžaduje více opatrnosti a opatření. Když je nasněženo, je třeba bránit vzniku nášlapů. Vyzkoušený a dostupný způsob je požádat kováře o použití tzv. vyhazováků. Jedná se o silikonové „proužky“ kolem vnitřní strany podkovy, které brání zachytávání a lepení sněhu na kovových podkovách. Další možností, jak koni v zimě ulevit od zbytečného uklouznutí je aplikace tzv. „vidiových hrotů“ přímo na podkovy.
Zásadní ale je vyhnout se pohybu na zledovatělých plochách a plochách, které sice pod sněhem mohou vypadat krásně rovně, ale reálně je neznáme a nevíme, zda se pod romanticky vypadající vrstvou sněhu neukrývají nebezpečné díry.
Vliv zimy na metabolismus koní a nutnost úpravy stravy
Chladné počasí může ovlivnit metabolismus koně, neboť zvířata potřebují více energie na udržení tělesné teploty. Proto se v zimě doporučuje zvýšit příjem energeticky bohatého krmiva, lze využít speciální zimní směsi a zajistit dostatek kvalitního sena. Udržení optimální váhy a svalové hmoty je v zimním období s výhledem na novou sezónu klíčové. Je vhodné průběžně tělesnou kondici kontrolovat, zvlášť, když koně dekujete a postupného úbytku na váze si nemusíte hned všimnout. Důležitou roli zde hrají také doplňky podporující imunitu, jako jsou vitaminy A , C a E, zinek, selen a omega-3 mastné kyseliny, které mohou pomoci v prevenci proti nachlazení a infekcím.
Správná péče o srst a kopyta koní během zimy
Srst koně v zimě roste hustší, což zajišťuje přirozenou ochranu před chladem. Pro koně, kteří se pravidelně trénují nebo tráví čas venku, může být vhodné zvážit oholení a dekování. Chlupatý sporťák, který po tréninku hodinu schne je ve vyšším riziku prochladnutí než oholený kůň, který je suchý téměř hned a lze ho bez dalšího čekání zadekovat. Je důležité sledovat, aby kůň nebyl přehřátý či prochladlý a volit vhodné typy dek podle teploty a počasí.
Kopyta koní jsou v zimě vystavena vyšší vlhkosti a mrazům. Abychom se vyhnuli vzniku případných prasklin či zánětů, je nezbytné pravidelné čištění a kontrola kopyt. Předcházíme tak i vzniku bakteriálních infekcí, jako je například hniloba střelky. Aplikace speciálních přípravků na ochranu před vlhkostí a posílení struktury kopyt může předejít poškození.
Psychická pohoda koní během zimy je důležitá pro jejich celkové zdraví a vyrovnanost. Koně potřebují pravidelnou stimulaci a možnost socializace, aby předešli nudě, stresu a frustraci. Kratší pobyt ve výběhu lze kompenzovat různými mentálními aktivitami. Mezi jednoduché, ale účinné způsoby patří využití různých koňských hraček jako například interaktivní míče, zavěšené hračky s lizy či pamlskami.
Příprava na návrat k soutěžím
Důležité je si alespoň rámcově rozvrhnout, jak se svým koněm zimu strávíte. Po skončení závodní sezóny mnoho koní ocení pár dní zcela bez sportovních aktivit, volný pohyb ve výběhu, procházky do přírody a pohybování na lonži. Vánoční svátky a čas dovolené jsou příležitostí zajistit povinná očkování, po kterém koně musí mít i tak pár dní volna. Zároveň je potřeba si do kalendáře poznamenat termíny soustředění, které jsou skvělou příležitostí pro zdokonalení dovedností, získání nových znalostí a inspirace pod vedením zkušených trenérů. Také je dobré stanovit alespoň předběžné datum návratu do sezóny a k tomuto datu aktivity směřovat.
Závěr
Zima je náročné období z pohledu limitovaných možností pracovat s koněm venku a kratších dní, zároveň ale poskytuje příležitost pro odpočinek a regeneraci. Někomu se může toto období zdát nekonečně dlouhé, jiným zase až příliš krátké, pokud například chtějí svého koně tréninkově posunout do vyššího stupně výkonnosti.
Každopádně máme všichni jistotu, že jaro a teplejší počasí se opět vrátí.